Telegram Gizli Sohbet Nedir?

 Telegram Gizli Sohbet Nedir?
Okunuyor Telegram Gizli Sohbet Nedir?

Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması Telegram özelliklerinden bir tanesi olan gizli sohbet nedir? sorusunun cevabı merak ediliyor. Uygulama henüz yeni yeni hayatımızda yer edinmeye başladığı için bu geniş özelliklere sahip uygulamadaki bir çok şeyin ne işe yaradığını daha keşfedememiş durumdayız. Her gün kullanıcılar yeni bir özellik öğreniyor ve bunun ne işe yaradığını araştırıyorlar.

Günümüzde insanlarla mesajlaşmak için kullanılan bu tür uygulamaların güvenli olup olmadığını anlamak çok önemli. WhatsApp uygulaması politika değişikliğine giderek kullanıcıların mesajlarını kullanacağını söylemişti. Haliyle insanlar da özel bilgilerinin deşifre olabileceğinden korkarak başka uygulamalara yöneldiler. Telegram uygulamasında yer alan Gizli Sohbet ile çok daha güvenilir mesajlaşmalar mümkün. Bunun nasıl çalıştığını ve tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler için anlatıyoruz.

Telegram Gizli Sohbet;

Telegram uygulamasını indiren ve uygulama içerisinde mesajlaşan 2 veya daha fazla kullanıcı gizli sohbet özelliğinden yararlanmaktadır. Bu özellik sayesinde uygulama içerisindeki mesajlarınız güvenli olur. Telegram uygulamasını ele geçirenler veya farklı bir üçüncü sınıf programla mesajlarınıza erişmek isteyenler uygulamanın engeline takılırlar. Mesajlarınızın tamamı özel ve gizli kodlar halinde iletilmektedir, bunu ele geçirenler kodları okutarak mesaja dönüştürmesi gerekir fakat özel olarak oluşturulan bu kodları mesaja dönüştürmek çok zordur. Bu durumda Telegram uygulamasında gizli sohbet ile konuşarak güvenliğinizi sağlama alabilirsiniz.

Telegram Gizli Sohbet
Telegram Gizli Sohbet

Fakat unutmamanız gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Burada atılan mesajlar sunucuda barınmadıkları için ele geçirilme durumu da söz konusu değildir. Fakat bu özellikle atılan ses dosyaları, fotoğraflar ve mesajlar belirli bir süre sonra kaybolur. Yani gizli sohbet yaptığınız kişinin mesaj penceresini açtığınız zaman konuştuklarını tekrar okuyamazsınız.

Telegram Silinen Süreli Fotoğraf ve Video Gönderme yazımızda da bahsettiğimiz gibi, ygulama içerisinde herkesin kullanabileceği bir özelliktir. Bir başka kullanıcıya süreli fotoğraf yolladığınız zaman belirlediğiniz süre geçtikten sonra tamamen silinir. Bu fotoğraflar karşı taraf tarafından süre geçtikten sonra görülemez. Örneğin; bir arkadaşınıza fotoğraf atacaksınız ve bu fotoğrafın süreli olmasını istediniz, 1 dakika olarak süreyi ayarladınız ve fotoğrafı arkadaşınıza gönderdiniz. Arkadaşınız bu fotoğrafı gördükten sonra fotoğraf hem mesajlardan hem de galerisinden silinir.

Telegram Gizli Sohbet Nasıl Yapılır?

  1. Fotoğrafı göndereceğiniz kişiyle olan sohbet penceresini açın.
  2. Göndermek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin.
  3. Fotoğraf veya videoyu seçtikten sonra düzenleme alanında sağ alt tarafta bulunan “saat” ikonuna basın.
  4. Ardından fotoğrafınızın 1 Saniyeden, 1 dakikaya kadar, ne kadar süre sonra kaybolmasını istiyorsanız o süreyi işaretleyin.
  5. Son olarak fotoğraf veya videonuzu gönderebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın