e
sv

Call of Duty Mobile ve Pubg Mobile Arasındaki Fark

1150 Okunma — 26 Ekim 2019 10:39
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçmiş yıllarda çıkartılan oyunlara ve şimdi çıkartılan oyunlara bakıldığında açık bir şekilde görülüyor ki oyunlar ve oyun dünyası değişiyor. Tabii bunda en büyük etkenin teknoloji olduğu söylenebilir. Çünkü tıpkı oyunlar gibi teknoloji de değişiyor ve gelişiyor. İki kavram zaten birbirini tamamlayan bir döngü oluşturuyor. Yeni telefonlar bilgisayarlar konsollar üretiliyor ardından satışa sunuluyor. Hemen akabinde bu cihazlara uygun oyunlar tasarlanıyor. Ara sıra yenilikçi cihazlar çıksa da, döngüde pek bir değişiklik olmuyor. Tüm bunların sonucunda ise geçmişten geleceğe doğru giden bir serüvenin içinde kendimizi buluyoruz. Her geçen gün hayatımızda yeni oyunlar bulabiliyoruz ve hiç şüphesiz bunların son yıllardaki en popüler olanları battle royale oyunlar. Geçmişte yayımlanan battle royale oyunların eksiklerini iyi bir şekilde analiz eden Pubg, bu oyun türünü olduğundan çok daha üst sıralara taşıdı. Öyle ki hayatında oyun bile görmemiş insanlar dahi, Pubg ile birlikte oyun dünyasına adım attı. Evlerinde, sokakta, işyerinde, ders aralarında herkesin elinde bir telefonla oyun oynadığını görür olduk. Peki, bu nasıl oldu da bu boyutlara ulaşabildi? Aslında detayına inildiğinde anlamak çok zor olmasa gerek, çıkışından itibaren yaşadığı gelişmelerle bilgisayar oyuncularının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Genel ortalamasıyla 80 lira civarındaki fiyatı, her oyuncuya ulaşmasına engel olmasına rağmen herkesin gözü Pubg’nin üzerindeydi, oynayamayanlar bu oyunun videosunu çeken içerik üreticilerini seyrediyordu. Akabinde Pubg Mobile akıllı telefonlar için yayımlandığında, oyunun takipçileri daha önceden deneme fırsatı bulamadıkları bu oyunu denemek istedi. Üstelik artık bir ücret ödemelerine gerek yoktu, tek kuruş ödemeden bilgisayar sürümünün temel mekaniklerine sahip mobil sürümü oynayacaklardı. Bu kitle mobil uygulama marketlerine akın edince oyun üst sıralara çıktı ve bu sayede oyundan anlamayan kitleye kadar erişebilmiş oldu. Bu Pubg’den çok mobil oyun dünyası için bir dönüm noktası oldu diyebiliriz, çünkü oyun firmaları kafasını bu tarafa doğru çevirdi. Buradaki geniş kitlenin farkına vardılar ve çalışmalarını bu tarafa doğru kaydırdılar. Geçtiğimiz günlerde duyurulan League of Legends mobil sürümü de bu sözlerimizi destekler nitelikte. Bu furyanın en güncel örneği, tabii ki Call of Duty Mobile. Akıllı telefonlara çıkış yapmasıyla tıpkı Pubg gibi hızla yükseldi ve kısa sürede rekabet içine girdiler. Doğal olarak birbirine benzeyen bu iki oyun, oyuncuları iki ayrı kısma ayırdı. Herkes zevkine daha çok hitap eden oyuna yöneldi ve vaktini bu oyun ile geçirmeye başladı.

Pubg Mobile Özellikleri

Uygulama içerisinde isteğe bağlı olarak satışa sunulan, oyun deneyimine pek fazla etkisi bulunmayan materyaller haricinde hiç para ödemeden oynanabiliyor. Çeşitli büyüklüklerdeki ve formlardaki geniş haritalarda onlarca rakibe karşı mücadele verebiliyoruz. Silahlar ve savaşta kullanılan araçlar fazla çeşitli değil ve kafa karıştırmıyor. Yeni gelen çatışma moduyla beraber, rakibe daha yakın biçimde oynayarak antrenman yapma imkânımız da bulunuyor. Nişan alma ve hareket ettirme diğer fps oyunlarından çok daha farklı bir şekle sahip. Oynayıcısı için farklı bir deneyim sunuyor. Görsel açıdan pek güzel olmamasına rağmen, oynanış esnasında verdiği hissiyatı sevenler görselliğe pek fazla takılmayacaktır. Pubg’de oyun akışı diğer oyunlara nazaran daha yavaş ilerliyor, bir elin tamamlanması yarım saati buluyor. Keza çatışmalar da aynı şekilde yavaş, gerçekçi bir şekilde.

Call of Duty Mobile Özellikleri

Oyunu oynamak tamamen ücretsiz, fakat ücretsiz oyunların genelinde olduğu gibi uygulama içi satış bulunuyor. Bu satışların oyun deneyimine büyük bir etkisi bulunmuyor. Kullanıcıların zaman geçirebileceği çeşitli modlar ve haritalar mevcut. Bu modların en önemlisi Pubg’de de bulunan battle royale modu. Daralan alanın içerisinden çıkmayarak rakipleri alt etme üzerine kurulu. Oyunun genel işleyişi hızlı denebilir mi tartışılır fakat çatışmaların hızlı olduğu aşikâr. Rakiple savaşırken aniden başka bir tepeye kaçabileceğimiz materyaller mevcut. Ama tüm bunları bir kenara bıraktığımızda Call of Duty Mobile’ın en farklı özelliği her oyuncunun başlangıçta seçebildiği özel güçler. İsteyen rakibinin yerini öğrenebiliyor, isteyen civardaki rakiplerinin yerini öğrenebiliyor, isteyen ise rakibine hortlaklarla beraber saldırabiliyor. Oyun içinde bu tür özelliklerin bulunması takım oyunlarında bütünleşebilmenin daha da önemli bir hale gelmesine olanak sağlıyor.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Call of Duty Mobile ve Pubg Mobile Arasındaki Fark