e
sv

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır?

2204 Okunma — 17 Temmuz 2019 23:25
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dost Kazığı oyunu en sevilen iskambil kağıdı oyunlarından bir tanesidir. Oyun 4 kişi ve 52 kağıtla oynanır. Oynaması basit iskambil oyunlarından birisi olan Dost kazığı oyunu oldukça zevklidir. Oyunun amacı oyun içerisinde ceza almamaktır. Kim enaz ceza ile oyunu bitirirse kazanan o olur.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyun herkes tek şekilde oynanır. Oyunda eşli olma şansı yoktur. Oyundaki kağıtların rakamları aynı ise iki kağıt eşit yani aynı olarak nitelendirilir. Oyun veya el başlarında yere 4 adet açık kart bırakılır. Her oyuncuyada aynı şekilde 4’er adet kart verilir. Oyuncu başlama sıralaması saat yönünün tersi olacak şekilde sıra ile ilerler.

Oyuncuların önlerinde ceza alanları vardır. Elinizde bulunan kağıt ile yerde bulunan kağıt eşleştiği zaman ceza puanı sizden sonraki yan oyuncuya yazılır. Yan oyuncunun ceza alanına yerdeki ve sizin bıraktığınız kart eklenir. Yan kısımdaki oyuncunun ceza alanında bulunan kartla elinizdeki kart yine aynı şekilde eşleşirse elinizdeki kartı oyuncunun ceza alanına işleyebilirsiniz.

Masa sahibinin yani oyun kurucusunun belirlediği el sonucunda oyun sonlanır ve ceza değerleri belirlenir. Puan şekli 3 lü kartlar 30 puan, Vake 20 puan, Papaz, As ve Kız 10 puan olarak belirlenmiştir. Diğer kartların üzerindeki rakamlar puan olarak değerlendirilir. Kağıtların sayılması sonucunda en yüksek cezayı alan oyuncu oyunu sonuncu olarak kaybetmiş olur. 2. Yüksek ceza alan oyuncuda aynı şekilde oyunu kaybeder.
Kalan 2 oyuncu oyunu kazanmış olur. Sonuncu olan oyuncudan 7 puan düşülür. Sondan ikinci oyuncudan ise 2 puan düşülür. Birinci olan oyuncu oyundan 7 puan kazanır. İkinci olan oyuncu ise 3 puan kazanır. Oyunu kaybeden oyuncu yarım kalmış oyundan ele girerse puan kaybı yaşamaz. Oyun sonunda kaybetse bile 1 puan kazanmış sayılır.

Oyunu yarıda bırakan yani masadan kaçan oyunculardan toplam 15 puan silinir. 20 dakika içinde tekrardan herhangibir maça başlayamazlar. Farklı kullanıcı ile girseniz bile oyun sizi başlatır yalnız yerinize otomatik oynar. Bu kurallar oyunun genel kurallarıdır ve neredeyse tamamında bu kurallar geçerlidir.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır?