e
sv

Heroes and Generals

1126 Okunma — 27 Ekim 2019 04:56
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oyun geliştiricisi Reto-Moto olan, Steam üzerinden bilgisayar platformunda oynanan Heroes and Generals, Call of Duty tadında bir First Person Shooter ve strateji oyunudur. Oyun içerisinde Sovyet, Amerikan veya Alman askeri olabiliyorsunuz. Oyun esnasında bunu değiştirmeniz mümkün ama ülkelere göre silahlar tabi ki değişiyor. Bu sebeple sürekli artacak bir gelişim için tek bir taraftan ilerlemenizi öneririm. Oyundaki amaç bulunan yerleri ele geçirmek, ele geçirdiğiniz yerlerin başka ülke tarafında ele geçirilmesini engellemektir. Karşı ülkenin başlangıç noktasını da ele geçirdiğiniz vakit kazanan taraf sizin ülkeniz oluyor ama tabi sadece başlangıç noktasını ele geçirmek yetmiyor, diğer yerleri de bu sebeple korumak gerekiyor. Oyun bu sebeple büyük haritalarda uzun sürebiliyor.

Oyuna piyade olarak başlıyorsunuz, fakat biriken paranız ile çeşitli karakterler almanız mümkün. Bunlar; tank tayfası, pilot, paraşütçü, keşifçi ve general/ordu komutanı. Karakterinize göre aldığınız maaş da değişiyor, oyunda belirli bir süre içerisinde size maaş veriyor. Oyuna gireceğiniz zaman istediğiniz kişiyi seçerek oyuna girebiliyorsunuz. Oyun içerisinde hangi karakterleri seçebileceğinizi kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. General dışında oyun FPS üzerinde ilerlerken, general olduğunuz zaman oyun tamamen stratejiye dönüşüyor. Askerlerinizi almak istediğiniz veyahut korumak istediğiniz bölgelere yönlendiriyorsunuz. Oyun da biz Türkler’i sevindiren bir durum da var tabi; oyunun Türkçe olması ve komutan olduğunuz vakit oyunda Türkiye haritasında İstanbul’un olması.

Oyun haritaları çeşitli seçeneklerle dolu, dilerseniz küçük haritalara da girebilirsiniz veya daha büyük haritalara girebilirsiniz. Tabi harita büyüdükçe savaşın süresi de uzuyor. Küçük haritalarda iki grup savaşırken, bazı büyük haritalarda üçlü münakaşaya da girilebiliyor. Küçük haritalarda sadece piyade olabiliyorsunuz, biraz da oyunun başlangıç seviyesi gibi gözükebilir burası ama profesyonel oyuncularda burayı zaman zaman dolduruyor. Bir de savaş haritası var, sürekli devam eden bir savaşın içerisindeyiz aslında. Zaman zaman bu savaş bitiyor ve sizi yeni bir savaşa sokuyor. Bütün haritaların toplamı galibi belirliyor diyebiliriz kısacası.

Haritalarda yürüme mesafenizi azaltmak için taşıtlar kullanmanız mevcut. Özel olarak da satın alabilirsiniz veya direkt oyun içerisinde mevcut olanları kullanabilirsiniz. Satın alıp kullandıkça oyun paranızdan tamir ücreti düşüyor, paranızı korumak istiyorsanız oyun içerisinde mevcut olan bisiklet ve arabayı kullanabilirsiniz. Bazı büyük haritalarda yeni güncellemeyle birlikte mini traktörde oyuna dahil oldu. Oyunun keyfini bunlar siz farkında olmadan arttırıyor. Dilerseniz doğmadan direkt birinin veya takım arkadaşınızın taşıtında doğmanız mevcut. Motosiklet ve bisiklet harici araçlar iki kişiden fazlasını alabiliyor. Bazen oyun içerisinde bu durum komik görüntüler oluşturabiliyor veya bir bombayla bir sürü kişinin ölümüne şahit olabiliyoruz. Bu sebeple bu biraz riskli diyebilirim.

Oyun içerisinde her savaş sonu silahınıza aldığınız hasarlardan kaynaklı küçük tamir ücretleri vermeniz gerekebilir, bunu kontrol etmek istemezseniz otomatik tamir seçeneğini seçebiliyorsunuz. Oyunda para kazanmak biraz problem gibi, baya üzerinde saatlerce durulmalı eğer ki çok istediğiniz bir silahı veya taşıtı almak istiyorsanız. Silahlar üzerinde eklentiler yapmanız mevcut ama her şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Buna bağlı olarak bir tane daha az silah taşıyabilirsiniz veya daha yavaş koşabilirsiniz. Aslında oyun içerisinde böyle şeylerin birbiriyle bağlantılı olması ücretsiz bir oyun için oldukça kalite yükseltici bir durum.

Pilot veya tank tayfası olarak oyuna başladığınız zaman uçağınızın/tankınızın içinde doğuyorsunuz. Paraşütçü olduğunuzda bir uçağın içinde doğarak dilediğiniz noktaya paraşütle atlayabiliyorsunuz. Aman dikkat! Siz havada süzülürken de sizi vurabilirler. Keşifçi karakterine özel olarak motosiklet var, dilerseniz alabiliyorsunuz.

İnternet sitelerinde veya çeşitli youtuberlar aracılığıyla oyunun ince detaylarını öğrenebilir ve kendinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Başka bir Oyun İncelemesinde, görüşmek üzere.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Heroes and Generals