Modeminiz Bunlardan Biri İse Dikkat Edin

1990 / İSTANBUL Doğumluyum 2005 Yılından beri siber dünyanın içerisindeyim.

Güvenlik araştırmalarına göre iki büyük modem markasının cihazları siber suçluların tehdidine maruz kalabilir. Çünkü kullanıcı ad ve şifresinin kaydedildiği cihazlarda açıklar mevcut.

Araştırmayı yapan Trustwave Spider Labs’tan Simon Kenin. Kenin’in iddiasına göre D-Link ve Comba modemlerinde kullanıcılarını tehdit eden açıklar tespit edilmiş durumda. Bu açıklar internet korsanları tarafından kullanılarak kişisel veriler çalınabilir. Güvenlik araştırmacısı Simon, blog yazısında açığın önemine ısrarla vurgu yaparken, sisteme bağlı bulunan bütün kullanıcıların aynı tehdit altında bulunduğunu ifade etti.

Simon Kenin, bu iki modem markasının bütün cihazlarında açığın olmadığını, açığın yalnızca iki D-Link ve iki Comba Telecom ürünü modemde olduğunu açıkladı. D-Link modemlerinden DSL-2875AL ve DSL-2877AL modelleri markanın açık bulunan modemleri arasında yer alıyor. Comba markasının ise AC2400 ve AP2600 modelleri açığın bulunduğu ürünler.

Açıklar Konusunda Firmalar Sıkıntı Yaşıyor

Konu ile ilgili D-Link markası ile iletişime geçen Trustwave, açığın kapatılmasını beklediğini bildirmiş ve şirketten daha fazla süre gerektiğini dile getiren bir mesaj almıştı. Şu an cihazları için yeni bir yazılım güncellemesi yayınlayan D-Link, açıkları kapattığını Trustwave araştırmacılarına bildirdi.

Comba Telecom markası ise sessizliğini koruyor. Her iki marka ile iletişime geçilse de Comba henüz bir cevap vermiş değil. Comba’nın cevap vermemesi bir yana, açıkları kapatmak için nasıl bir çalışma yaptığı da henüz bilinmiyor. Marka şu ana kadar bir güncelleme yayınlamış da değil.

21
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.