e
sv

Sosyal Ağların Olumlu Etkileri

1078 Okunma — 04 Haziran 2019 21:59
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde sosyal ağ platformları neredeyse hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Yapılan araştırmalara göre akıllı telefon kullanıcılarının çoğu günde en az 1 ve 2 saat arasında sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullandığını gösteriyor. Bu konu ile ilgili olarak genellikle sosyal medya platformlarının bağımlılık yarattığı görüşü hakim olsa da bu görüşe karşı çıkan araştırmacılar da var. Sosyal Medyanın hayatımızı kötü etkilemesinin yanında aynı zamanda insanlara kattığı birçok şeyinde bulunduğu savunulmakta.

Sosyal Ağlar, Yeni İnsanlar ile Arkadaş Olmayı Kolaylaştırıyor

Sosyal ağ platformlarının temel amacının arkadaş edinme ve yeni insanlarla tanışma olduğunu düşünürsek, eğer hiç tanımadığımız insanlar ile tanışıp saatlerce sohbet etmeye başladıktan sonra günlük hayatımızda da farklı düşüncedeki insanlar ile tanışıp arkadaş etme becerilerimizin geliştiğini söyleyebiliriz. Sosyal ağ platformlarının henüz yayınlaşmadığı dönemleri hatırlarsak eğer genellikle çok kısıtlı bir çevremiz bulunurdu. Fakat sosyal ağlarla birlikte hayatımızda hiçbir zaman günlük yaşamımızda karşılaşamayacağımız insanlar ile tanışma fırsatı yakalıyoruz. Özellikle Facebook gibi sosyal ağların ortaya çıkması ile birlikte kullanıcılar kendi kimlikleri ile sosyal ağlar üzerinden yeni kişiler ile tanışmaya başladı.
Sosyal Ağlar, Empati Yetisini Kuvvetlendirir

Sosyal Ağlar, Empati Yetisini Kuvvetlendirir

Sosyal medya platformlarında birçok insanın farklı problemlerini paylaştığı yerlerdir aynı zamanda. Başına gelmiş herhangi bir kötü olayı Facebook üzerinden veya diğer sosyal medya platformları üzerinden paylaşan kullanıcılar aldıkları etkileşimle beraber kendisine destek olan insanların empatilerini de geliştiriyor. İnsanlar bir birlerine karşı daha düşünceli davranmaya başlıyorlar. Gerçek hayatınızda hiç tanımadığınız insanlar ile sohbet ederken kendi içinizde biriktirdiğiniz birçok şeyi karşınızdakine rahatlıkla anlatırken veya dinlerken bu durum empati kurabilme yeteneğinizi de arttırıyor.

Sosyal Ağlar, Dünyayı Küçük Bir Yer Haline Getiriyor

Sosyal ağ platformları doğru bir şekilde kullanıldığında dünyayı oldukça küçük bir hale getiriyor. Dünyanın diğer ucundaki insanlar ile sesli ve görüntlü konuşmanızı sağlayabilen sosyal ağlar çevreniz ile sınırlı olan zihin dünyanızı daha da genişletebiliyor. Aynı zamanda sizden uzakta yaşayan arkadaşlarınızın sosyal medya hesaplarını takip ederken onların yaşamına da ortak olup, özel günlerini kutlayabiliyorsunuz.

Sosyal Ağlar, Yeni İlişkilerin Başlamasına Yardımcı Olur

Sosyal ağlar birçok insanın psikolojik sorunlar yaşamasını da engelleyebiliyor. Kötü dönemlerinizde sosyal ağ platformları üzerinden tanışacağınız herhangi bir insan hayatınızın dönüm noktası olabilir ve sonsuza dek mutlu olacağınız bir ilişkiyi de size sunabiliyor. Örneğin ilişkisi biten insanlar genellikle uzun bir süre depresyona girip evden dışarı çıkmadan bohem bir ruh haline bürünebiliyor. Fakat Sosyal Ağlar sayesinde evden çıkmazsa bile takip ettiği arkadaşlarının halen yaşamlarını sürdürdüğünü ve hayatın aslında devam ettiğini ve yapılması gereken birçok şeyin olduğunu düşündürtebiliyor. Ayrıca bu dönemlerde yüz yüze kimseyle konuşmak istemezseniz bile yazışarak hiç tanımadığınız insanlar ile sohbet ederken kendinizi daha yakın ve daha iyi hissedebilirsiniz.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sosyal Ağların Olumlu Etkileri