e
sv

Windows 10 Nasıl Sıfırlanır?

1088 Okunma — 13 Ekim 2019 20:54
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft tarafından kullanıcılara sunulan ve çöken Windows 10 işletim sistemine format atmak yerine Windows 10 sıfırlama işlemi, DVD ve ISO dosyaları gerektirmiyor olmasından dolayı avantaj sağlıyor. Dosya gerektirmeden yapılabilen sıfırlama işleminde kullanıcıların çoğunlukla karşılaştığı ayarlar bölümünün açılamaması sorunu sıfırlama işleminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oluyor.

BU yazımızda sizlere herhangi bir sorun yaşamadan Windows 10 sıfırlama işleminin nasıl yapılacağınız anlatıyoruz. Adım adım izleyeceğiniz yolları takip ederek sorunsuz bir şekilde Windows 10 sıfırlama işlemini tamamlamış olacaksınız.

1 ) Windows başlat sekmesine tıklayın ve kilit ekranına tıklayarak kilit ekranı sayfasını açın

2 ) Kilit ekranı açıldıktan sonra Shift tuşuna basılı tutarak ekranınızın sağ alt köşesinde yer alan güç düğmesine tıklayarak açılan sayfadan yeniden başlat seçeneğine tıklayın.

3 ) Yeniden başlatılan Windows açılırken ekranda ön yükleme seçeneklerinin yer aldığı bir sayfa açılacaktır.

4 ) Ön yükleme sayfası açıldıktan sonra bu sayfa da yer alan Sorun Giderme seçeneğine tıklayın.

5 ) Sorun giderme sekmesine tıkladığınızda açılan sayfada yer alan Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğine tıklayın.

6 ) Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğine tıkladığınızda açılan sayfa da dosyalarımı sakla, her şeyi kaldır, fabrika ayarlarına geri dön seçenekleri yer alıyor. Bu işlemler arasından her şeyi kaldır dediğinizde bilgisayarınız sıfırlanmaya başlayacaktır. Bu sayede ayarlar sekmesine ulaşamama sorunu yaşamadan Windows 10 sıfırlama işlemini yapmış olacaksınız.

7 ) Sorun giderme sekmesine tıkladığınızda açılan sayfa da yer alan seçeneklerden biri olan bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini tercih edebileceğiniz gibi Windows’u tamamen sıfırla seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Bu seçeneği tercih ettiğinizde tüm veriler silinerek işletim sistemi sıfırlanmış olacaktır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızın sıfırlanması biraz zaman alacaktır. Bu işlem bilgisayarınızın özelliklerine göre daha uzun sürebilir. Windows 10 sıfırlama işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en temel nokta sorun giderme sayfasında yer alan bu bilgisayarı sıfırla ve dosyalarımı sakla seçenekleridir. Eğer dosyalarımı sakla seçeneğini tercih edecekseniz dosyalarınızın güvenliği konusunda titiz olmalısınız. Casus yazılımlar bilgisayarınızda her dosyaya sızabilecek özelliklere sahiptir. Dosyalarınızı sakladığınızda sonraki aşamalarda bilgisayarınızı sıfırlamak istediğinizde başarılı olamayabilirsiniz.

Windows 10 sıfırlama işlemini belirli bir zaman içerisinde kolayca yapabilirsiniz. Dikkatli olmadığınızda sıfırlama işlemlerinde başarısız olabilir, bilgisayarınızı sıfırlamadan kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Windows 10 ile birlikte kullanıcılara sunulan sıfırlama özelliği daha kolay format atamanızı sağlayan ve bilgisayarınızı daha güvenli yapan bir özellik olarak sizlere sunulmuştur.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Windows 10 Nasıl Sıfırlanır?